Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 28 lutego 2011

Płytki łazienkowe

Płytki łazienkowe - jak wybrać ?

Autorem artykułu jest Agnieszka Nowacka



Urządzanie łazienki jest sporym wyzwaniem, nie tylko dlatego, że złe rozplanowanie przestrzeni może utrudnić nam codzienne życie (poranne przepychanki w momencie kiedy spieszymy się do pracy raczej nie należą do przyjemności), ale także dlatego, że łazienka to nie salon - nie zmienimy wystroju w jeden dzień przez zmianę kilku mebli.

O charakterze łazienki w dużej mierze decydują płytki. A te najczęściej zmieniamy raz na kilkanaście lat. Zakładając, że dzieje się to raz na 15 lat to niewłaściwy wybór płytek będzie pokutować aż 5478 poranków (i to tylko wtedy jeśli rok przestępny zdarzy się w tym okresie 3 a nie 4 razy). Dlatego nie warto ulegać chwilowym modom. Najlepiej zacząć od przemyślenia co tak naprawdę lubimy - wtedy projektowanie łazienki będzie zwykłą (a może stać się nawet niezwykłą) przyjemnością. I tak - jeśli lubimy długie godziny relaksu w wannie, nasza łazienka powinna sprzyjać wyciszeniu - nie warto więc wykorzystywać krzykliwych wzorów czy kolorów, które będą nas męczyć i rozpraszać. Odwrotnie jeśli jesteśmy fanami szybkiego, pobudzającego prysznica - w tym wypadku jaskrawe kafelki i żywe dekoracje będą dodawać nam energii. W momencie kiedy już wiemy w jakim stylu ma być nasza łazienka możemy przejść do wyboru materiałów wykończeniowych.

Płytki ceramiczne

To najbardziej klasyczne rozwiązanie. Mimo, że podobnie jak większość elementów wyposażenia wnętrz flizy również podlegają pewnym modom, to rozsądnie wybrane kafelki sprawią, że nasza łazienka nie będzie po kilku latach wyglądać retro. Aby to osiągnąć najlepiej unikać nachalnych wzorów, nadruków i rysunków (szczególnie tak zwanych “maziajów” - wbrew pozorom moda na nie zmienia się najszybciej), oraz płytek, które szczególnie wyróżniają się niskim lub wysokim stopniem połysku. Kolor i rozmiar płytek są tu mniej istotne i nawet zmiana mody (wyjątkiem są bardzo wyraziste i nietypowe kolory, na które moda mija z reguły po jednym sezonie) nie postarzy drastycznie naszej łazienki.

Kamień i klinkier

Rozwiązania dla odważnych. Dzięki zastosowaniu takich wyrazistych i nietypowych materiałów powstają mało przytulne, ale bardzo oryginalne łazienki. Jednak obydwa rozwiązania sprawdzają się tylko na dużych powierzchniach. Małe pomieszczenie, które wyłożymy klinkierem lub kamieniem, zmienią się w klaustrofobiczne klitki.

Mozaiki łazienkowe

Z mozaik można stworzyć praktycznie wszystko - można komponować własne wzory, wybrać praktycznie każdą barwę, a ilość surowców zaskakuje. Mozaiki to nie tylko klasyczna ceramika i szkło, ale także drewno, masa perłowa, marmur a nawet skorupy orzechów kokosowych i półszlachetne kamienie. Największą wadą tej techniki wykończeniowej jest zbyt duża ilość możliwości, która prowokuje do ciągłych zmian koncepcji. Dlatego sprawdzają się głównie przy wszystkich nietypowych pomysłach. Jeżeli mamy raczej prosty pomysł, to najlepiej zastosować zwykłe płytki ceramiczne, a ci którzy ulegli urokowi mozaiek zawsze mogą wykorzystać je do wykończenia drobnych elementów, czy większych powierzchni.

To płytki łazienkowe decydują o charakterze wnętrza. Ale pamiętajmy, że nie mniejszym wyzwaniem jest dopasowanie pozostałych elementów - na jakikolwiek materiał się nie zdecydujemy wnętrze w którym będziemy czuć się dobrze powinno stanowić spójną całość.

---

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz